Чому Telegram дійсно небезпечний: фахівці назвали вісім важливих причин

Telegram є одним із найпопулярніших застосунків по обидва боки українсько-російського фронту, про що свідчать дані Similarweb по Україні та Росії. Видання “Детектор Медіа” аргументовано пояснило, що з цим месенджером не так. Перед вами – скорочена версія цього дуже розлогого матеріалу.

Станом на кінець 2023 року Telegram обслуговував 25 мільйонів росіян і 7 мільйонів українців, більшість наших міністерств, держадміністрацій, новинних сайтів та лідерів думок є його активними користувачами. Те саме можна сказати й про Росію.

Телеграм — один із найуспішніших російських проєктів XXI століття. Хоча представники месенджера і його власник Павло Дуров роблять все, щоб їх перестали асоціювати з Росією, це й досі російський застосунок. У нього російські розробники, він має сервери в Росії, і є численні докази його співпраці з Кремлем.

Після повномасштабного вторгнення українці стали у вісім разів більше проводити часу в телеграмі. Завдяки майже цілковитій відсутності цензури в телеграмі можна знайти буквально все. Окрім новинної стрічки він також працює як величезний маркетплейс. Це чимось схоже на напіванонімний даркнет, зайти в який можна в один клік.

Серед фактів, які підтверджують російські корені Telegram, видання “Детектор Медіа” наводить такі.

1. Російське фінансування

Серед перших офіційних інвесторів телеграму були:

  • російський мільярдер Роман Абрамович (вклав $17 млн);
  • засновник російської платіжної системи Qiwi Сєргєй Солонін ($10 млн);
  • колишній власник компанії “Вімм-білль-данн” російський олігарх Давид Якобашвілі, проти якого Україна ввела санкції за наближеність до путінського режиму.

Втративши гроші на ідеї криптовалют, 2021 року представники Дурових розмістили облігації на Санкт-Петербурзькій фондовій біржі. Зазвичай вибір біржі залежить від місцезнаходження потенційних інвесторів. Отже, Дуров розраховував саме на російські активи.

2. Спочатку блокування, а потім розблокування Telegram російською владою

Для порівняння: на успішне блокування фейсбуку та інстаграму в Росії знадобилося кілька днів (зараз ці соцмережі доступні лише через VPN). Можна зробити висновок, що російська влада й не планувала блокувати телеграм і лише вдавала боротьбу з ним та незалежність Дурова. Таке блокування провести нескладно. Під час протестів 2021 року на Кубі заблокували основні месенджери, серед яких був і телеграм.

3. Співпраця з урядами

За даними російської “Новой газеты”, 2011 року Павло Дуров у листуванні з Владиславом Сурковим, одним із ідеологів нападу на Україну та спроб створення “Новоросії”, писав про свою соцмережу “ВКонтакте”:

“Як ви знаєте, ми вже кілька років співпрацюємо з ФСБ та відділом “К” МВС, оперативно видаючи інформацію про тисячі користувачів нашої мережі у вигляді IP-адрес, номерів мобільних телефонів та іншої інформації, необхідної для їх ідентифікації.”

Далі Дуров писав, що не треба блокувати опозиційні спільноти, адже це призведе до відпливу користувачів на західні платформи, які Росія вже не зможе контролювати. Цього підходу Дуров дотримується й нині, тому канали в телеграмі майже ніколи не блокуються, незважаючи на контент.

З демократичними урядами телеграм не поспішає співпрацювати. Єдиним публічним випадком співпраці телеграму із західними країнами є Німеччина.

4. Діяльність в Україні

В Україні велику популярність телеграм здобув наприкінці 2018 року, перед доленосними виборами президента. Тоді тут з’явилося близько 15 анонімних новинних каналів, які багато хто пов’язував із Росією. Вони блискавично набрали популярність і почали впливати на громадську думку, поширювати фейки та пропаганду.

5. Шифрування

У телеграмі надійне наскрізне шифрування відсутнє за умовчанням, його можна вмикати вручну лише для секретних чатів. Їх можна створювати лише зі смартфона, а з комп’ютера цих чатів не буде видно. Для кожного співрозмовника треба вручну створити окремий секретний чат.

Крім того, незалежні аналітики не можуть провести аналіз коду телеграму. Вихідний код застосунків для смартфонів і комп’ютера справді відкритий, але серверний код телеграму закритий. Тому достеменно невідомо, що відбувається з листуванням, коли воно опиняється на серверах, але відомо одне: таке листування в більшості випадків не зашифроване наскрізним шифруванням.

6. Сервери в Росії

У 2014 році, коли Дуров ненадовго покинув Росію, зʼявилася легенда, що розробники, сервери й офіс розташовані за кордоном. Відкритий 2014 року офіс у Лондоні було закрито 2019-го і врешті оголошено про переїзд офісу до Дубая (ОАЕ) в хмарочос Kazim Towers.

Ці заяви виявилися неправдою. Після того як влада Німеччини довгий час не могла отримати від Дурова відповіді на запити, 2021 року журналісти видання Spiegel відвідали офіс телеграму в Дубаї. Він виявився порожнім, а консьєрж будівлі розповіла журналістам, що не бачила, щоб хтось заходив до офісу вже більш як три роки.

За інформацією Антона Розенберга, який багато років працював у “ВКонтакте” й згодом у телеграмі, станом на вересень 2017-го офіс компанії “Телеграм” розташовувався на Невському проспекті в будинку Зінґера в Санкт-Петербурзі.

Для передачі даних телеграм використовує двох партнерів: компанії GlobalNet LLC і RETN. Обома компаніями керують росіяни, обидві зареєстровані в Росії й мають філії у ЄС та Британії.

7. Працівники в Росії

Під час “блокування” телеграму та судового процесу з Роскомнаглядом віцепрезидент компанії Ілля Перекопський, третя особа в топ-керівництві, публічно відвідує Росію. У липні 2020 року, за місяць після “розблокування” телеграму, Перекопський виступав на форумі перед прем’єром РФ Михайлом Мішустним, де критикував податкову систему США, а ще за місяць відпочивав із губернатором Вологодської області в лісі.

Росіянка Альона Соф’їна живе в Москві й працює в студії українофоба Артемія Лебедєва. Вона авторка одних із найпопулярніших стикерів телеграму.

8. Доказ для ФСБ

У серпні 2022 року херсонський журналіст Ігор Бондаренко потрапив у російський полон під час спроби виїхати з міста. За два місяці до цього він видалив зі своїх месенджерів усе листування, зокрема й у телеграмі. Та на допиті російські військові, за словами Ігоря, принесли його листування в секретному чаті з представниками “Правого сектору” за пів року. І такі випадки непоодинокі.

Такі ситуації можна було б пояснити роботою спеціальної програм, що збирають дані з відкритих чатів, аналізують публічні дані, можуть деанонімізувати користувачів і збирати їхній цифровий портрет. Але ці програми не можуть відновлювати видалене листування, тим паче із секретних чатів, які начебто зашифровані й зберігаються виключно на двох пристроях співрозмовників. Принаймні так стверджують у телеграмі.

У чому небезпека?

За результатами дослідження групи “Рейтинг” за 2023 рік протягом 15 місяців частка українців, які читають новини в телеграмі, зросла вчетверо (з 11% до 41%), а питання небезпеки телеграму не раз порушували різні лідери суспільної думки.

Багато хто думає “я не пишу нічого секретного, тож і приховувати мені нічого”, але навіть у такому разі дані з наших смартфонів допомагають телеграму аналізувати інформацію й отримувати з неї важливі розвідувальні дані.

Наприклад, багато волонтерів, які допомагають ЗСУ, у телеграмі проводять збори, тримають зв’язок із військовими та між собою. Живучи у Львові чи Києві, здавалося б, їхнє листування та геопозиція не можуть завдати шкоди військовим “на нулі”.

Дехто навіть обмежує передачу приватних даних у телеграмі, але не відмовляється від нього, “бо зручно”. При цьому телеграм може аналізувати на лише власне листування й передані файли, а й також метадані, а саме час активності, кількість дзвінків і співрозмовників, найактивніші співрозмовники, список контактів.

Останній дуже важливий момент. Маючи списки контактів мільйонів людей, телеграм може аналізувати зв’язки між ними, виявляти справжні імена людей, сферу їхньої діяльності (“Олександр СБУ”, “Микола розвідка” або “Сергій Генштаб”), знаходити додаткові номери телефонів, на які можуть бути зареєстровані “анонімні” телеграм-акаунти тощо.

Таким чином, Телеграм може створювати у себе цифровий портрет навіть тих людей, які не мають телеграм-акаунтів, але є у когось в списках контактів. І що більше таких згадок у контактах різних людей, то більша точність.

Повну версію матеріалу читайте на сайті “Детектор Медіа”

Читайте також:

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, та отримуй більше свіжих новин!

Джерело Детектор Медіа
Читайте також