Що таке рутинг і чому він небезпечний для вашого смартфону

Рутування пристрою Android розблокує ваш телефон або планшет і зніме обмеження виробника, але це також може відкрити “двері” для загроз безпеці. Хоча root-доступ дозволяє видаляти або встановлювати будь-які програми, які ви хочете, це може скасувати гарантію та пошкодити ваш пристрій.

Що таке рутинг?

Рутування (rooting) — це процес доступу та редагування кореневих каталогів файлів операційної системи пристрою Android. Доступ до кореневих файлів зазвичай обмежують виробники та оператори, щоб запобігти пошкодженню пристроїв користувачами. Пристрій з рутованим доступом Android пропонує свободу повного налаштування разом із усіма супутніми ризиками та небезпеками. Простіше кажучи, рутувати пристрій означає отримати повні права системного адміністратора.

Android походить від операційної системи під назвою Unix, у якій основний обліковий запис системного адміністратора називається «root». Це схоже на так званий джейлбрейк (jailbreaking) пристрою iOS.

Чому люди рутують пристрої Android

 • Змінити вигляд пристрою. Користований телефон або планшет можна налаштувати до кожної деталі, включаючи емодзі, шрифти, сповіщення та стилі значків — навіть розташування кнопок.
 • Видалити попередньо встановлені програми. Rooting дає змогу очистити телефон, видаливши надокучливі програми за замовчуванням та інше програмне забезпечення, яке ви не використовуєте.
 • Встановити неавторизовані програми. Рутування телефону Android дозволяє встановлювати програми, які недоступні в офіційних магазинах програм, як-от Google Play.
 • Змінити функціональність пристрою. Рутування вашого телефону або планшета Android позбавляє вас від заводських налаштувань і дозволяє використовувати спеціальне програмне забезпечення.
 • Знизити частоту процесора. Пристрій з root-доступом може бути знижений, щоб змусити його працювати повільніше. Це зменшить енергоспоживання та збільшить термін служби батареї, але це відбувається за рахунок продуктивності.
 • Розігнати процесор. Подібно до того, як ви можете розігнати графічний чи центральний процесор вашого комп’ютера, ви можете пришвидшити роботу Android, вивівши процесор рутованого телефону за межі офіційних обмежень. Але розгін також прискорить розряд акумулятора та може призвести до перегріву телефону.
 • Блокувати рекламу. Рутування вашого пристрою дає змогу змінювати файли хосту, щоб блокувати рекламу в браузерах, YouTube та інших місцях, звільняючи пропускну здатність для збільшення швидкості Інтернету вашого телефону та дозволяючи вам насолоджуватися безпроблемним переглядом.

Небезпека рутування пристрою Android

 • Вимкнення платіжних і банківських програм. Більшість платіжних і банківських додатків жорстко запрограмовані, щоб вони припиняли роботу, якщо виявлено втручання в пристрій.
 • Один невірний крок під час вивчення системного коду може легко призвести до того, що ваш пристрій буде заблокований. Він перестає працювати, не реагує на введення даних користувача та стає абсолютно непридатним для використання — тобто він стає чимось схожим на цеглу.
 • Втрачена функціональність. Рутування стільникових телефонів може вимкнути такі основні функції, як камера чи сканер відбитків пальців, або спричинити збої чи повну припинення роботи ваших улюблених програм. Такі небажані зміни може бути важко або неможливо скасувати.
 • Анульована гарантія. Виробники телефонів можуть автоматично анулювати вашу гарантію, коли ви спробуєте рутувати свій пристрій Android.
 • Ризики безпеки. Деякі вбудовані функції безпеки операційної системи Android можуть бути вимкнені на рутованому пристрої. І якщо він не може встановити оновлення та патчі безпеки, уразливість телефону до експлойтів нульового дня стає критичнішою з кожним днем.

Як рутувати пристрій Android

Для більшості людей ризик рутування телефону просто не вартий того, особливо враховуючи функціональність і гнучкість сучасних смартфонів. Хоча ми не рекомендуємо рутувати, але якщо ви намагаєтеся рутувати свій телефон або планшет Android, спершу створіть резервну копію всіх своїх даних і переконайтеся, що знаєте, що робите.

Перш ніж почати, вам потрібно буде внести деякі зміни в налаштування системи, відкривши налаштування пристрою та вибравши Про телефон. Потім у розділі «Інформація про програмне забезпечення» знайдіть номер збірки свого телефону та торкніться його 7 разів, щоб увімкнути «режим розробника». Тепер ви можете знайти параметри розробника в системному меню. Увімкніть OEM-розблокування та USB-налагодження.

Якщо узагальнювати, то процес виглядає так:

 • Розблокуйте завантажувач вашого пристрою, який є програмою, яка відповідає за завантаження вашого телефону.
  «Прошийте» свій пристрій, замінивши стандартну постійну пам’ять (ПЗУ) вашого пристрою Android власним ПЗУ на ваш вибір.
 • Зазвичай для завершення рутування пристрою необхідно використовувати програмне забезпечення сторонніх розробників.
 • Використайте програму, яка виконує «безсистемний root» і не торкається жодних системних файлів.

Будьте обережні зі сторонніми програмами. Особливо якщо вони стверджують, що рутують ваш пристрій лише кількома клацаннями миші — ці програми зазвичай є троянськими програмами, які містять шпигунське програмне забезпечення. Якщо ви вважаєте, що вас обдурили, негайно вживіть заходів, щоб видалити шпигунське програмне забезпечення на вашому Android.

Усунення проблем з рутингом

Якщо виникли проблеми з рутуванням телефону, ви можете зробити наступне:

 • Завантажте телефон у режимі відновлення.
 • Очистіть розділ кешу.
 • Перезавантажте пристрій і перевірте, чи проблему вирішено.
 • Якщо очищення кешу Android і перезавантаження не допомогли, спробуйте виконати повне скидання до заводських налаштувань.
 • В крайньому випадку, ви можете спробувати перевстановити операційну систему, підключивши телефон до ПК, «швидко завантаживши» свій пристрій і «прошивши» телефон стандартним ПЗУ від виробника або спеціальним ПЗУ.

Але, знову ж таки, це повинні робити лише ті, хто має необхідні технічні знання. Якщо ви вже зіткнулися з проблемами під час спроби рутувати свій телефон, вам слід звернутися за допомогою до експерта, щоб запобігти подальшому пошкодженню пристрою.

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, та отримуй більше свіжих новин!

Читайте також