Найпопулярніші приклади голосового фішингу: як розпізнати такі афери

Голосовий фішинг – це один з видів шахрайства, який використовують злочинці, щоб вкрасти інформацію та гроші. Найчастіше виглядає як тривожний і терміновий телефонний дзвінок з повідомленням про якусь проблему, яку потрібно вирішити прямо тут і зараз.

Наприклад, небезпечний абонент повідомляє вам, що ваш банківський рахунок був загрожений і тепер, щоб його захистити, потрібна ваш PIN-код для перевірки особистості. Або представляються соцслужбою і пропонують допомогу, але спочатку потрібно надати персональні дані.

Незважаючи на те, що деякі з цих спроб легко виявити, інші можуть бути дійсно схожими на правду, і тому люди, особливо похилого віку, можуть повірити.

Однією з причин, що цей обман може бути настільки переконливим, є те, що злочинці можуть використовувати особисту інформацію, яку вони збирають з інших джерел. Вони також підробляють номери телефонів, які належать до встановлених організацій, завдяки чому вони виглядають законними на вашому ідентифікатору абонента.

Ось ще кілька прикладів вішингу (voice + fishing):

  • Нагальне вирішення проблеми з вашим обліковим записом. “Представник банку” пояснює, що існує проблема з доступом до вашого облікового запису, нещодавно здійсненим платежем, підозрілими транзакціями тощо. Від вас вимагають інформацію: паролі, коди доступу, номер рахунку.
  • Технічна підтримка. Небезпечні дзвінки від імені реальної компанії з пропозтицією вирішити проблему з технічними послугами або пристроями. Збирають особисту або фінансову інформацію. Пам’ятайте, що українськи банки ніколи не просить ваші реквізити, якщо ви не зателефонували спочатку самі.
  • Отримання нагороди. Стара афера, яка лише трохи модифікується. Під час дзвінка одержувачу повідомляється, що він виграв конкурс або можуть заробити гроші в обмеженій пропозиції товарів чи послуг. Потім вимагається особиста або платіжна інформація.

Як уберегтися від шахрайства вішингу

Є кілька простих, але важливих правил, які слід запам’ятати, перш ніж відповісти на небажаний дзвінок:

  • Не відповідайте на дзвінки з незнайомих вам номерів. Однак майте на увазі, що шахраї, які займаються голосовим фішингом, іноді залишають голосові повідомлення з номером зворотного дзвінка. Не передзвонюйте на номер, не перевіривши, чи належить він компанії, яку ви знаєте.
  • Будьте обережні з номерами ідентифікатора абонента. Злочинці регулярно підробляють законні номери відомих компаній і послуг.
  • Не повідомляйте абонентам особисту або компанію, навіть якщо вони говорять, що вже знають вашу особисту інформацію. Шахраї можуть викрасти особисту інформацію з інших джерел або знайти її в темній мережі та використають те, що їм відомо, щоб обманом змусити вас надати їм більше. Той факт, що абонент щось знає про вас або вашу компанію, не є достатньою причиною для того, щоб ви йому довіряли.

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, та отримуй більше свіжих новин!

Читайте також