E-mail революція 20 років тому від Google: тоді люди сприйняли це як першоквітневий жарт

Журналісти Associated Press детально розказали про те, як два десятиліття тому вони повідомили світу неймовірну новину, але їм ніхто не повірив.

Співзасновники Google Ларрі Пейдж і Сергій Брін настільки любили жартувати, що почали вигадувати дивовижні ідеї кожного 1 квітня невдовзі після заснування своєї компанії. Наприклад, одного року Google оголосив про вакансію у дослідницький центр Коперника на Місяці. Іншого року компанія заявила, що планує розгорнути функцію «Почисти та понюхай» у своїй пошуковій системі.

Поступово люди звикли до квітневих пустощів від Google. І саме тому Пейдж і Брін вирішили оприлюднити одну зі своїх розробок саме в День сміху. Тому що тоді повірити в подібне було не можливо.

Це був Gmail – безкоштовний сервіс, який міг похвалитися 1 гігабайтом пам’яті на кожен обліковий запис. Тоді це звучало просто неймовірно. Такої кількості електронної пошти достатньо для зберігання приблизно 13 500 електронних листів, а провідні служби веб-пошти Yahoo та Microsoft тоді могли зберігати лише 30-60 електронних листів.

Gmail також був оснащений технологією пошуку Google, щоб користувачі могли швидко знайти потрібний старий електронний лист, фотографію чи іншу особисту інформацію, що зберігається в службі. Gmail також автоматично об’єднав рядок повідомлень на ту саму тему, щоб усе йшло разом, ніби це була одна розмова.

«Оригінальний проєкт, який ми підготували, стосувався трьох «S» — пам’яті, пошуку та швидкості [storage, search, speed]», — сказала колишній керівник Google Марісса Майєр, яка брала участь у розробці Gmail та інших продуктів компанії, а потім стала генеральним директором Yahoo.

Це була настільки карколомна концепція, що невдовзі після того, як Associated Press опублікувала 1 квітня 2004 року історію про Gmail, читачі почали дзвонити та надсилати електронні листи, щоб повідомити агентство новин, що його ошукали пранкери Google.

AP знала, що Google не жартує щодо Gmail: репортера AP спеціально попросили приїхати із Сан-Франциско до штаб-квартири компанії в Маунтін-В’ю, штат Каліфорнія, щоб показати щось незвичайне. Після прибуття до корпоративного кампусу (майбутнього «Googleplex»), репортера AP провели до невеликого офісу, де Пейдж з усмішкою сидів перед своїм ноутбуком.

Пейдж показав скриньку вхідних повідомлень Gmail і продемонстрував, як швидко вона працює в веб-браузері Explorer від Microsoft, який тепер уже не працює. І він підкреслив, що в головному вікні керування немає кнопки видалення: вона не потрібна, оскільки Gmail має дуже багато пам’яті.

Зараз у Gmail приблизно 1,8 мільярда активних облікових записів, кожен із яких тепер пропонує 15 гігабайт безкоштовного сховища разом із Google Photos і Google Drive. Незважаючи на те, що це в 15 разів більше пам’яті, ніж спочатку пропонував Gmail, цього все одно недостатньо для багатьох користувачів, які рідко бачать потребу очищати свої облікові записи.

Цифрове накопичення електронної пошти, фотографій та іншого контенту є причиною того, чому Google, Apple та інші компанії зараз заробляють гроші на продажу додаткової ємності для зберігання даних у своїх центрах обробки даних.

Gmail також став причиною того, що інші безкоштовні служби електронної пошти стали пропонувати набагато більше пам’яті, ніж 20 років тому.

Після Gmail з’явилися Карти Google і Документи Google із програмами для обробки текстів і електронних таблиць. Потім відбулося придбання відеосайту YouTube, далі – представлено браузер Chrome і операційну систему Android.

Незважаючи на те, що Gmail відразу ж викликав ажіотаж, він мав обмежені можливості, оскільки обчислювальних можливостей Google вистачаало для підтримки лише невеликої аудиторії користувачів.

«Коли ми запускали, у нас було лише 300 машин, і це були дійсно старі машини, які нікому більше не були потрібні, — сказав колишній інженер Google Пол Буххайт. — Нам вистачило лише на 10 000 користувачів, що трохи абсурдно».

Але цей дефіцит створив атмосферу ексклюзивності навколо Gmail, що викликало гарячковий попит на невловимі запрошення зареєструватися. У якийсь момент запрошення відкрити обліковий запис Gmail продавалися за 250 доларів за штуку на eBay.

У 2007 році Google приймати у Gmail всіх бажаючих – як подарунок на День Святого Валентина.

Через кілька тижнів, у День сміху в 2007 році, Google оголосив про нову функцію під назвою «Gmail Paper». Користувачам пропонувалося роздрукувати архів електронної пошти на незвичайному папері і надіслати його до них через поштову службу. Тоді Google справді жартував.

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, та отримуй більше свіжих новин!

Джерело Associated Press
Читайте також