Чому постанова про Резерв+ засекречена: відповідь Кабміна і Міноборони

Уряд ухвалив рішення не публікувати постанову, яка регулює юридичну силу застосунку Резерв+. Хоча нова редакція Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів була затверджена ще 10 травня 2024 року постановою №523, вона досі не оприлюднена.

Через це органи влади змушені користуватися попереднім документом, який офіційно вважається чинним. Йдеться про Порядок ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений Наказом Міністерства оборони від 28 березня 2022 року №94. Саме цей порядок вказаний як чинний у базі законодавства Верховної Ради та Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів Мін’юсту.

Це створює правовий нонсенс, оскільки нова постанова №523 стосується багатьох людей, і громадяни, які оновили дані через Резерв+, можуть оскаржувати штрафи ТЦК, посилаючись на нову редакцію, якої офіційно немає у відкритому доступі.

Як повідомляє “Судово-юридична газета”, уже є справи в судах, де чоловік, який оновив дані через застосунок Резерв+ 19 травня 2024 року, отримав штраф у 17 тисяч грн. Відсутність згадок про Резерв+ в інших постановах Кабміну, таких як постанова №559 про електронні військово-облікові документи, викликає додаткові питання.

Постанову №559 було опубліковано і вона визначає, що військово-обліковий документ може створюватися та видаватися в електронній формі через електронний кабінет призовника або через Портал Дія. Однак про Резерв+ немає згадок, хоча можна було б додати його як засіб оновлення даних або відображення електронного ВОД.

Юристи звертають увагу на ст. 57 Конституції України, згідно з якою закони та інші нормативно-правові акти, що не доведені до відома населення, є нечинними. “Судово-юридична газета” звернулася до Кабміну та Міноборони з проханням пояснити ситуацію.

Відповідно до ч. 8 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить обмежену інформацію, надається версія з закресленими частинами. Однак у Міноборони відмовилися надати навіть назву та номер постанови.

У Кабміні пояснили, що постанови з грифом «Для службового користування» не публікуються. Розробником та розпорядником постанови №523 є Міноборони, яке має приймати рішення про зняття чи підтвердження грифа секретності.

Міноборони у відповіді зазначило, що постанова набирає чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено, але не раніше дня опублікування. Постанови з грифом «Для службового користування» не публікуються і набирають чинності з моменту доведення до виконавців.

Міноборони не надало постанову, зазначивши, що вона є службовою інформацією і не підлягає розголошенню. Щодо порядку доступу до Реєстру «Оберіг» для перевірки QR-коду в електронному військово-обліковому документі, він регулюється постановами №560 та №1487.

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, та отримуй більше свіжих новин!

Читайте також